Ugaraja
Ugandi oli muinasmaakond Kagu-Eestis, keskustega Otepääl ja Tartus. Hõlmates Tartu- ja Võrumurdelise ala. Ugandi ulatus Emajõest lõuna Latkale aladeni ja Pihkva Vürstiriigi valdustest lääne Sakalani.
Ugandit on laastanud Saksa ordumeistrite, Vene vürstide, Liivlaste ja Latkalite hordid. Ka Ugalased ise olid kanged röövretki korraldama. 13. sajandil toodi Ugandisse mittetäielik ristiusk. Preestrid aga kohapeale ei julgenud jääda – eestlaste metsikuse tõttu.
Ugandi nimest inspireerituna on Kagu-Eesti lavamaa paralleelnimena kasutusele võetud Ugandi lavamaa. 1928.a. kaaluti võimalust nimetada Tartu- või Võrumaa Ugandiks. Riigikogu juhatus pöördus selles küsimuses Tartu Ülikooli poole, mille esindajad pidasid mõtet aga ebasoovitavaks. Tõenäoliselt on Ugala teater oma nime saanud Ugandi järgi. Eesti mereväe koosseisu kuuluv miinijahtija kannab sama nime.
Sääniku talu puhkekeskus asub Puhjas (Puien) muistse Ugandi maakonna loodeosas. Kotkapesa puhkekeskus asub Vastseliinas (Neuhausen) muistse Ugandi maakonna kaguosas, meid ühendab Uga tee ehk Ugaraja. Seda mõttelist teed mööda ühest teise sõites näete Lõuna-Eesti kauneid paiku. Tulge Ugarajale!